7 lutego 2016 r.

1. Jest to czas przy­go­towa­nia do najwięk­szych świąt w chrześ­ci­jańst­wie, Zmartwych­w­sta­nia Pańskiego. Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni i kończy się przed Mszą św. Wiecz­erzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Celem Wielkiego Postu jest nasze wewnętrzne nawróce­nie do Boga, które dokonuje się przez uczynki wielko­postne: mod­l­itwę, post, jał­mużnę. W Środę Popiel­cową Msza św. z posy­paniem głów popi­ołem będzie odpraw­iona o godz. 9.15 i 17. Przyj­mu­jąc szczyptę popi­ołu na nasze głowy przy­pom­i­namy sobie jak kruche jest życie człowieka i jak bardzo potrzeba nam pokuty za zło przez nas i innych uczynione. Przyjdźmy w Środę Popiel­cową jeszcze liczniej niż w lat­ach poprzed­nich. Weźmy popiół dla domown­ików i sąsi­adów i posypmy im w domu głowy popi­ołem. Pod­czas obrzędu posy­pa­nia głów popi­ołem wygłaszane są dwie for­muły: słowa z Księgi Rodzaju „Pamię­taj, człowieku, że prochem jesteś i w proch się obró­cisz” oraz wezwanie z Ewan­gelii św. Marka „Nawraca­j­cie się i wierz­cie w Ewan­gelię”. Wezwa­nia te uświadami­ają nam kru­chość ziem­skiego życia i potrzebę ciągłego nawraca­nia się. Stara­jmy się, by w naszej wielko­post­nej czu­jności nie zabrakło mod­l­itwy, zachowa­nia postu i otwar­cia serc na potrzeby braci. — Rozważa­jąc Słowo Boże wraz z Matką Bolesną, wpa­tru­jmy się w krzyż Zbaw­iciela, by na zakończe­nie tego okresu z czystym sercem i odnowionym duchem przeży­wać radość Świąt Wielka­noc­nych. W Koś­ciele katolickim dni­ami i okre­sami pokut­nymi są poszczególne piątki całego roku oraz właśnie czas Wielkiego Postu. „Wstrzemięźli­wość od spoży­wa­nia mięsa lub innych pokar­mów, zgod­nie z zarządze­niem Kon­fer­encji Episkopatu Pol­ski, należy zachowywać we wszys­tkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przy­pada jakaś uroczys­tość. Nato­mi­ast wstrzemięźli­wość i post obow­iązują w Środę Popiel­cową oraz w Wielki Piątek” (kan. 1251). WSTRZEMIĘŹLI­WOŚĆ OD POKAR­MÓW MIĘS­NYCH obow­iązuje wszys­t­kich, którzy ukończyli 14. rok życia. Nato­mi­ast POST, czyli jeden posiłek do syta w ciągu dnia, obow­iązuje wszys­t­kich między 18. a 60 rok­iem życia. W wielko­post­nej poku­cie i przemi­anie serca pomocą będą nam nabożeństwa pasyjne: droga krzyżowa i gorzkie żale, na które serdecznie zapraszamy​.Za udział w tych nabożeńst­wie można zyskać odpust zupełny. Drogi krzyżowe będą odpraw­iane w piątki Wielkiego Postu o 16, później Msza św. Gorzkie żale w niedziele W.P. po sumie z wys­taw­ie­niem Najść. Sakr. Wielki Post to czas zad­umy nad włas­nym życiem i czas robi­enia dobrych postanowień i wyrzeczeń. Warto już u progu Wielkiego Postu pomyśleć jakie zro­bię sobie postanowie­nie lub wyrzecze­nie. Od Środy Popiel­cowej rozpoczyna się Tydzień mod­l­itw o trzeź­wość naszego nar­odu i ducha pokuty.
  2. W czwartek11 lutego wspom­nie­nie Matki Boskiej Lour­des Świa­towy Dzień Chorych, który ustanowił Papież Jan Paweł II. Tak tłu­maczył celowości tego dnia: ? ma on na celu uwrażli­wie­nie Ludu Bożego i ? w kon­sek­wencji ? wielu katolic­kich insty­tucji dzi­ała­ją­cych na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeck­iej na konieczność zapewnienia lep­szej opieki chorym; poma­gania chorym w dowartoś­ciowa­niu cier­pi­enia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszys­tkim na płaszczyźnie nad­przy­rod­zonej; włącze­nie w dusz­pasterstwo służby zdrowia wspól­not chrześ­ci­jańs­kich, rodzin zakon­nych, popieranie coraz cen­niejszego zaan­gażowa­nia wol­un­tariatu?. Zapraszamy chorych, starszych na Mszę św. połąc­zoną z udzielaniem namaszczenia chorych na godz. 9,15. Po Mszy św. zapraszamy chorych, starszych na herbatkę do sali kat­e­chety­cznej w budynku nowej ple­banii. Proszę rodziny o dowiezie­nie osób starszych i chorych na tę Mszę św.
  3. Bóg zapłać mieszkań­com Michowa z ul Par­tyzanck­iej po stronie koś­cioła za sprzą­tanie koś­cioła i ofiarę100 zł na ogrze­wanie koś­cioła. Na następną niedzielę proszę o to mieszkańców Gródka.
  4. Wyrażamy głęboka wdz­ięczność naszym parafi­anom za zrozu­mie­nie i pomoc młodzieży, która przy­go­towuje się w naszej parafii do udzi­ału w Świa­towym Dniu Młodzieży w Krakowie w tym roku. W poprzed­nia niedzielę wierni złożyli ofi­ary w wysokości 316 zł.
  5. Dzięku­jemy druhom z OSP w Michowie za okazaną pomoc przy demon­tażu deko­racji bożonar­o­dzeniowej. Szczegól­nie cieszy obec­ność i zaan­gażowanie najmłod­szych druhów.
  6. Pomod­limy się za zmarłych: Józef Kot z Wyp­nichy l. 91 i Zofia Chu­dowol­ska z Gródka 84 l. i zmarłych, których rocznice śmierci będą w tym tygod­niu: 9 II 2011 zmarła Marta Kusyk; 10 II 20011 Maria Tatar­czak; 13 II 2011 Zofia Dudek;14 II 2012 Bolesław Kukier.